Zasłony welurowe – czy jest do dobry wybór?

Zasłony welurowe – czy jest do dobry wybór?

Welur jest jednym z wielu materiałów wykorzystywanych w zasłonach, lecz on wyróżnia się nie tylko wyglądem. Potrafi sprawdzić, że normalne wnętrze zmieni się w przytulne oraz miłe pomieszczenie do spędzania czasu. Puszysty, miły, wygodny w dotyku te wszystkie przymiotniki idealnie opisują, czym jest welur. Okazuje się, że był on po raz pierwszy wykorzystywany w średniowieczu do wystroju komnat zamkowych prawdziwych książąt i królów, więc można rzec, iż jest to tkanina godna króla. Oprócz zasłon welur był również wykorzystywany do tworzenia poduszek i pościeli. Ogromnym atutem jest fakt, że zasłony welurowe łatwo utrzymywać w czystości. Nie bez powodu wielu projektantów wnętrz wręcz zakochało się w tym materiale. Jednakże kiedyś nie każdy mógł sobie pozwolić na wystrój takim materiałem, gdyż nie należał on do najtańszych. Dlatego był on znakiem klas wyższych. Aktualnie jego cena nie jest, aż tak wysoka oraz jego świetność przetrwała po dziś dzień. Możemy, to zauważy, kiedy zobaczymy, że coraz więcej osób decyduje się na użycie weluru w zasłonach.

Zasłony welurowe- do jakich wnętrz?

Ze względu na swój wygląd przypominają styl glamour, ponieważ na pierwszy rzut oka wydają się ciężkie oraz grube. Kolejnym elementem odwołującym się do tego stylu jest możliwość odbijania światła przez materiał welurowy, a jak już wiadomo o to chodzi w glamurze. Jednak styl ten nie ma monopolu na welur. Zasłony welurowe idealnie komponują się z mniej bogatymi czy zjawiskowymi wnętrzami. W tym wypadku mogą być dobrym uzupełnieniem stylu rustykalnego, który cechuje się domową i przytulną atmosferom. Nie możemy zapomnieć o stylach zimnych takich jak skandynawski czy industrialnym, gdyż tam również welur znajdzie swoje zastosowanie.

Jak dbać o welurowe zasłony?

Jeżeli odpowiednio będziemy dbać o materiał, jakim jest welur, wtedy będzie nam towarzyszył przez kilka lat. Jednakże jest to tkanina wrażliwa i trzeba mieć na uwadze jej specyficzne potrzeby. Odradza się prasowania weluru na własną rękę, bo może się to skończyć źle w przypadku, gdy nie mamy adekwatnej prasownicy, dlatego lepiej to zadania powierzyć fachowcom. Oprócz prasowania kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest czesanie zasłony miękką szczotką według kierunku włosa. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której na welurze pojawi się plama, nasza reakcja powinna być natychmiastowa. Welur nie toleruje silnych detergentów i wysokich temperatur. Jedynie odpowiednio szybka reakcja pozwoli pozbyć się świeżej plamy, później może to być niewykonalne.

Share